Domů / Novinky / Co nakoupit s vyšívacím strojem
Odběr novinek

Co nakoupit s vyšívacím strojem

Co nakoupit s vyšívacím strojem

Výšivky jsou v dnešní době čím dál oblíbenější, na trhu najdete nepřeberné množství a díky cenově přístupným programům pro tvorbu výšivky dochází k maximálnímu boomu. V poslední době tento trend vyšívání pokračuje, protože vyšívací stroje konečně sestoupily z cenové hladiny „závratno“ do klidných vod a mohou si je konečně dovolit i zákazníci v kategorii hobby. Konečně můžete ve své firmě, reklamní agentuře, řemeslné dílně, obchodu pro textil nebo domácnosti uskutečnit to co nebylo v minulosti možné.

Výšivky představují určitou ozdobu oblečení, která může zásadně měnit jeho charakter. Mnohdy výšivkou vyjadřujeme náš styl nebo náležitost k nějaké skupině - sportovní kluby, zájmové uskupení nebo jen jednoduše chceme ozvláštnit oblečení. Výšivky se hodí na košile, ručníky, čepice, trička, mikiny, ponožky apod.  Zjistíte, že z jednoduchého jednobarevného trička dokážete díky kvalitní výšivce udělat exkluzivní tričko, které bude pro ostatní natolik zajímavé, že se zeptají: kde jsi ho koupil? Jak bude pro vás příjemné, když jim sdělíte, že jste si ono vyšili na vyšívacím stroji sami.

V dnešní době také využívají výšivku různé oděvní salony a malé zakázkové výroby textilu, které se snaží nejen oživit výrobek, ale hlavně si chce dnes každý, kdo dělá zakázkovou výrobu, ochránit svůj jedinečný výtvor svým logem nebo značkou.

Spousty dotazů se proto v dnešní době vztahuje k vyšívacím strojům, ke kvalitě vyšívacích strojů, jak vybrat vyšívací stroj, který vyšívací stroj je nejvhodnější. Také máte dotazy, jestli stačí vyšívací stroj jednojehlový nebo vyšívací stroj vícejehlový nebo vám bude stačit vyšívací stroj poloprůmyslový nebo průmyslový.

V první řadě si musíte uvědomit, že vyšívací stroj není běžný šicí stroj. Funguje na zcela jiné bázi. Každý vyšívací stroj má servo motorky, které posouvají rámečkem, kde je upevněn materiál v ose X a Y. Jehla u vyšívacího stroje zůstává stále ve stejné pozici a pouze zrychluje nebo zpomaluje rychlost vyšívání. Také je potřeba si uvědomit co a v jakém počtu chcete vyšívat. Spousta prodejců využívá argumentace ohledně kvality vyšívacích strojů k manipulaci při prodeji. Můžeme vám sdělit, že kvalitní výšivka je ovlivněna těmito aspekty:

Kvalitním zpracováním výšivky v programu – zde můžete kvalitním programováním nejen výšivku opticky zdokonalit, ale hlavně ušetřit čas vyšívání a hlavně materiál - délku nitě. Vyšívací programy najdete v kategorii "Programy pro tvorbu výšivky"

Kvalitní jehly pro vyšívání – minimalizujete poškození materiálu a při zlomení jehly poškození chapače vyšívacího stroje. Jehly najdete v kategorii "jehly pro vyšívací stroje"

Kvalitní vyšívací nitě – zabráníte zbytečnému trhání nití, kvalitní vyšívací nit se vám odmění pěkným vzhledem výšivky a kvalitu poznáte také při praní nebo jiné chemické očistě materiálu si udržíte stejné vlastnosti jak barevné tak vizuální. V nabídce najdete jak viskozové, polyesterové, spodní nitě, zlaté a stříbrné efektní nitě- vše najdete v kategorii "Vyšívací nitě".

Kvalitní podkladové materiály – před uchycením vyšívaného materiálu si musíte vyzkoušet tzv. podkladový materiál jako jsou různé vytrhávací papíryvystřihávací vlizeliny nebo pro froté ručníky vodou rozpustné folie, které podrží vlas ručníku tak, aby výšivka byla co nejlepší. Bez podkladových materiálů totiž vyšívaný materiál v rámečku vibruje, různě se natahuje a posouvá. Výšivka je potom nekvalitní, posouvá se. U materiálů, které se špatně upevňují se používají tzv. dočasná lepidla, která podrží materiál na jednom místě na podkladovém materiálu po dobu vyšívání a samy později ztrácí svou funkci lepení nebo zmizí po vyprání. Jsou to tzv. sublimační dočasná lepidla jako je SPIRIT 5.

A v neposlední řadě vyšívací stroj, který rozdělujeme na kategorie hobby, poloprůmyslové a průmyslové.

Jaké jsou rozdíly ve vyšívacích strojích?

Kvalita výšivky je zejména ovlivněna prvními čtyřmi body zmíněnými výše. Důležitý bod č. 5, na který se ptáte, je pouze v rovině mechanické. Každý vyšívací stroj při splnění prvních čtyř bodů zaručuje velmi kvalitní výšivku. Vyšívací stroje tyto první čtyři body nedokáží ovlivnit. Takže pokud si koupíte nejdražší vyšívací stroj na světě a nedokážete si tyto první čtyři body ohlídat, výšivka bude vypadat hrozně a nemůžete si na vyšívací stroj ztěžovat. Proto tvrzení některých prodejců, že vyšívací stroj jejich značky je úžasný a jiná značka je špatná a neuděláte na ní takovou výšivku je špatné tvrzení. Samozřejmě jsou rozdíly ve značce, tzn. kvalita servomotorků, ovládací panel, konstrukce stroje, ale to je spíše v rovině záruky, rychlosti vyšívání, možnosti obsluhy, přístupu k vyšívanému materiálu atd.

Kategorie hobby vyšívací stroj

Do této kategorie patří většina levných vyšívacích strojů s jednou jehlou. Liší se rychlostí vyšívání, kterou ale v konečném důsledku až zase tolik nepocítíte, protože tyto stroje jsou určeny k vyšití několika málo výšivek denně a myslíme si, že je jedno, jestli výšivku vyšijete o pár desítek vteřin nebo minut později. U jednojehlových vyšívacích strojů můžete vyšívat více barvami, ale počítejte s tím, že stroj vyšije jednu barvu a sám zastaví. Vy musíte navléknout barvu další a stroj se spustí a pokračuje. Čím více barev, tím více času nad výšivkou strávíte. Představitelem této kategorie jsou vyšívací stroje Janome 200E, Janome 350E, Janome 9700, Janome 11000.

Kategorie poloprůmyslový vyšívací stroj

Do této katergorie spadají vyšívací stroj vícejehlové. Není zde potřeba 10-12 jehel, ale vychází se z poznatku, že loga jsou většinou 1-3 barevné. Je to z důvodu ušetření za náklady při označování na reklamní materiály. Také 5 barevné firmení logo vypadá spíše jako křiklavý papoušek. Proto 4 barvy absolutně dostačují a pokud potřebujete čas od času vyšít obrázek s více barvami, který jistě nebude ve více kusech, tak si klidně stroj převléknete. Tyto vyšívací stroje fungují tak, že po došití jedné barvy si stroj sám zastaví, nit sám odstřihne a začne vyšívat znovu druhou barvou. Zkrátíte tak dobu odstřihu a převlékání a tyto vyšívací stroje také dosahují vyšších rychlostí. Tyto vyšívací stroje jsou také stále v kategorii lehčích strojů a můžete je přemisťovat bez toho, že byste museli volat stěhovací službu. Například Janome MB-4 je ve váhové katergorii, kdy tento stroj odnese jeden člověk, takže můžete stroj naložit odjet k zákazníkovi, na akci nebo do jiné kanceláře, vyšít výšivku a stroj vrátit zpět. Pozor, tyto vyšívací stroje však stále nejsou stavěny na velkou sériovou výrobu. Dokáží vyšívat celý den, ale nedokáží stovkové a tisícové série jako kategorie průmyslových vyšívacích strojů.

Kategorie průmyslové vyšívací stroje

Tato kategorie je určena již pro firmy, které se chtějí masivně zajímat o vyšívání a které kromě splnění prvních 4 bodů, které musí být bezchybné požadují také vysokou rychlost vyšívání, protože pokud u prvních dvou variant neřešíte délku času, u stovek kusů denně jistě brzy zjistíte, že 500 výšivek x rozdíl 10 sec je hodně. V rychlosti vyšívání je asi 1,5 hodiny, kdy může obsluha stroje ušetřit. Kvalita výšivky je stále stejná jako u prvních dvou kategorií při splnění požadovaných bodů, ale vyšívací stroj má samozřejmě delší životnost, vyšší váhu a je složitější na instalaci. Odměnou je samozřejmě rychlost a možnost vyššího opotřebení vyšívacího stroje.

Zvláštní kategorie řeší, jaký vyšívací program si máme pořídit?

Většina světových výrobců dokáže pracovat s více formáty a to jak na importu, tak na exportu. Dokáže importovat formáty těchto souborů: bmp, jpg, png, pcx, wmf, emf, eps. Dokáže vyšívat ve formátech jef a sew.

Dokáže vytvořit a převádět soubory: jan, jef, jef+, sew, emd, pes, pec, hus, vip, vp3, exp, pcs, pcm, csd, xxx(Winter), dst, dsb, u??, 100, jmt. Podporuje typy písma True type již nainstalované v PC a různé jiné speciální typy. V programu můžete nastavovat sklon výšivky, hustotu stehů, kvalitu nití, vyšívané materiály atd. Programy se opět dělí na základní, kde se snaží výrobce spíše co nejvíce funkcí udělat automaticky, protože se předpokládá, že uživatel není zdatný, chce výšivku vyšít jen pro potěchu a nevyžaduje maximální kvalitu. Prostě, máte fotografii nebo obrázek z internetu, kliknutím vytvoříte velmi slušnou výšivku a je vám jedno, jestli ji budete vyšívat o pár sekund nebo minut déle. Naproti tomu profesionální programy již počítají nejen s možností automatu, ale nabízejí vám i funkce, kdy můžete zásadním způsobem měnit výšivku z důvodu designu, snížení materiálové náročnosti a zrychlení výšivky. To je zejména dobrá informace pro průmyslové a poloprůmyslové vyšívání, ale není to zásadní informace pro kategorii hobby, pokud nejste opravdu puntičkáři.

Absolutně nejkvalitnější programy pro tvorbu výšivky jsou programy, které mají součástí COREL, který je absolutně přesný a nedeformuje výšivku. Proto doporučujeme Janome Digitizer MBX - software pro vyšívací stroje.

Naše společnost dokáže maximálně poradit při výběru vyšívacího stroje, pomoci při zaškolení s programy a dokáže hlavně zajistit plnohodnotný servis vyšívacích strojů. Při prodeji vám doporučíme podkladové materiály a získáte vzorky zdarma pro vyzkoušení.

Porovnání nejprodávanějších vyšívacích strojů HOBBY:

 

Typ stroje

Janome MC 200 E

Brother NV950

Janome MC 350E

Brother 750E

Janome MC 970

Brother NV 2200

Janome MC 11000

Brother NV 5000

Janome MC 12000

obrázek

Rychlost vyšívání

650  stehů/min

400 steehů/min

650 stehů/min

650 stehů/min

650 stehů/min

800 stehů/min

860 stehů/min

800 stehů/min

1.000 stehů/min

Počet barev

1

1

1

1

1

1

1

1

1

Lcd display

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

USB

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Ostřih nitě

ne

ne

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Velikost rámečku max

140x140mm

100x100mm

200x140mm

130x180mm

200x140mm

260x160mm

200x280mm

300x180mm

230x300mm

Vedení rámečku z vnitřní strany

ano

ne

ano

ne

ano

ne

ano

ne

ano

Šicí a vyšívací

vyšívací

ano

vyšívací

vyšívací

ano

ano

ano

ano

ano

Zabudované vzory / typ písma

73 / 3

70 / 6

100 / 3

136 / 6

95 / 3

102

170 / 10

416 / 8

338 / 10

Možnost do programování vzorů

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Počet šicích programů

ne

neudává

ne

ne

105

239

358

683

425 + Stitch Composer™

Zabudované horní patkové podávání

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Ano AcuFeed Flex™

Originální program s Corelem k dokoupení

ano DIGITIZER

ne

ano DIGITIZER

ne

ano DIGITIZER

ne

ano DIGITIZER

ne

ano DIGITIZER

                   

 

Porovnání nejprodávanějších vyšívacích strojů poloprůmyslové - průmyslové:

Typ stroje

Janome MB - 4

Brother PR - 650 e

Brother PR-1000

SWF MA - 6

1501PT SET

SWF 1501C

obrázek

Možnost mobility

1 osobou

ano

ne

ne

ne

ne

ne

Rychlost vyšívání

800  stehů/min

1000 steehů/min

1000 stehů/min

1000 stehů/min

1200 stehů/min

1200 stehů/min

Počet barev

4

6

10

6

15

15

Lcd display

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Propojení s PC

ano

ano

ano

Ano

ano

ano

Ostřih nitě

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Velikost rámečku max

240x200mm

200x300mm

360x360mm

390x260mm

550x350mm

460x300mm

váha

20,5kg

37kg

41kg

50kg

140kg

250kg se stolem

Propojení strojů s PC

Ano až 4

-

Ano 4

ano

ano

ano

Rámeček na čepice v ceně

Ne plochý -dokouit

Ne standardní profesional -dokoupit

Ne standardní profesional -  dokoupit

Ne standardní profesional - dokoupit

ano standardní professional již v ceně

Ne standardní profesional -dokoupit

Rámeček na ponožky

ano

Ano

ano

ano

ano

ano

Zabudovaný laser v ceně ne ne ne ne -lze dokoupit ano ne - lze dokoupit

Zabudované písmo

Ano 10 fontů

25 fontů

28 fontů

-

-

-

Originální program s Corelem k dokoupení

Ano DIGITIZER

ne

ne

Ano Drawings X5

Ano DIGITIZER

Ano Drawings X5

             

Body cena/ kvalita/ využitelnost/ návratnost

+++++

+++

++++

++++

+++++

++++

Absolutně nejprodávanějším vyšívacím strojem je Janome MB-4 a to z několika důvodů. Většina reklamních agentur, nebo malých výrobců dnes preferuje kvalitu, nízkou cenu, nižší hmotnost stroje z důvodu snadného přemístění na různé akce, rychlou návratnost, nepotřebují více barev jak 4 (při více barvách lze převléci a dovyšívat) z důvodu, kdy 99% log a nápisů jsou pouze 1-3 barevné z důvodu snížení nákladů na tvorbu loga, tisku, vizitek atd. Velké firmy jako jsou Coca Cola, NIKE atd. mají loga jen  jedno, nebo dvoubarevné. Každý nějak začíná a tento stroj splňuje již z porovnání z tabulky vše co ostatní stroje. Pokud se vaše podnikání dostane do budoucna do větších tisícových sérií a vy přejdete k výkonným vyšívacím strojům , Janome MB-4 i nadále zůstane vaším pomocníkem pro vzorky, pro snadné přemístění a občas zaskočí když bude více zakázek, nebo na vašem výkonějším stroji budete provádět servis.