Domů / Novinky / Chci si koupit Overlock, nebo coverlock
Odběr novinek

Chci si koupit Overlock, nebo coverlock

Co je to šicí stroj coverlock - jak vybrat coverlock?

Coverlock je speciální šicí stroj, který nemá rotační ani kyvný chapač, ale má tzv. kličkař. Díky tomu získáte steh, který je pružný tzv. prádlový spodem krycí steh. Pomocí tohoto stehu zakončujete oděvy z pletenin nebo úpletů - například trička, mikiny, halenky a jiné oděvy. Kromě krycího stehu mohou též coverlocky šít pomocí řetízkového stehu. Prádlový steh se vyznačuje efektem, kdy na rubové straně je krycí steh a na přední straně je steh jakoby šitý dvoujehlovým šicím strojem případně tříjehlovým. Některé typy coverlocků dokáží jako ..

Co je to šicí stroj coverlock - jak vybrat coverlock?

Coverlock je speciální šicí stroj, který nemá rotační ani kyvný chapač, ale má tzv. kličkař. Díky tomu získáte steh, který je pružný tzv.prádlový spodem krycí steh. Pomocí tohoto stehu zakončujete oděvy z pletenin nebo úpletů - například trička, mikiny, halenky a jinéoděvy. Kromě krycího stehu mohou též coverlocky šít pomocí řetízkového stehu.

Prádlový steh se vyznačuje efektem, kdy na rubové straně je krycí steh a na přední straně je steh jakoby šitý dvoujehlovým šicím strojem případně tříjehlovým. Některé typy coverlocků dokáží jako průmyslové coverlocky šít také krycím stehem horním, to však dokáže pouzeJanome 1200 Professional
 
Řetízkový steh se používá jen při šití jednou jehlou, když obšíváte pouze obrysy a linky nebo vyplňujete plochy motivu. Je vynikající také na dekorativní účely.
 
Nejdůležitější vlastností coverlocku je volné rameno, tzn. vzdálenost mezi jehlou a základnou stroje. Většina coverlocků totiž vychází z modelu overlocku, kdy se výrobci nesnažili nebo spíše nebylo v jejich technických možnostech udělat model s delším ramenem. Jehly jsou proto umístěny blízko základny a není zde prostor pro manipulaci s materiálem. Díky nejdelšímu ramenu a díky nejvěrnějšímu přiblížení k průmyslovému coverlocku za pomocí patek a jehel je coverlock Janome 1000 CP nejprodávanějším coverlockem. Za pomoci prodlouženého ramene můžete využívat celou škálu lemovačů a zakladačů, které u jiných značek nemohou být používány, protože zde není prostor pro jejich umístění.
 

Coverlocky : Janome 1000 CP, Bernina 009 DCC, Brother M 2340 CV, Merrylock 3040, Babylock Cover Stitch, Elna 444.

Coverlock a Overlock v jednom : Janome 1200 D, Baby Lock Desire, Pfaff 3.0, Pfaff 4.0, Merrylock 3050 CL, Bernina 1300 MDC, Husqvarna Huskylock S 21.

 

Co je to šicí stroj overlock - jak vybrat overlock?

Overlock je šicí stroj, který nemá chapač ani rotační ani kyvný, ale má tzv. kličkař. Tento stroj dokáže sešívat, ořezávat a začišťovat, v tom je jeho jedinečnost. Běžné šicí stroje se snaží tento handicap dohnat za pomocí overlockové patky, kterou najdete pod označením ETI 504 v kategorii speciální patky, ale ani tento způsob overlock nikdy nenahradí.

Nejdůležitější funkcí u overlocku je diferenciál. Stroje Janome mají nejkvalitnější systém plynulého nastavení diferenciálu na světě, navíc je tento způsob podávání patentován přímo společností Janome. Diferenciál zajišťuje rovnoměrný posun sešívaného materiálu v rozmezí 0,5 až 2,2. Dobrým nastavením diferenciálu zabráníte zvlnění materiálu a jeho načechrávání. Můžete ale tuto vlastnost také využít při sešívání pružných materiálů. Jak nastavit diferenciál, najdete v každém návodu strojů Janome. 
 
Dalším důležitým parametrem je možnost ručního nastavení přítlaku patky podle typu šitého materiálu. Čím silnější je materiál, tím potřebujete zvýšit přítlak patky. Také neopomeňte plynulé nastavení délky stehu.
 
U overlocku hraje důležitou roli plynulé nastavování napětí nití, kterého dosáhnete díky jednoduchému ovladači velmi snadno. Přidáváte + nebo -. V návodu je vždy uvedeno, jak nastavit napětí a jak se tento krok projeví na kvalitě stehu.
 
Overlocky by také měli mít možnost normálního nebo rolovacího lemování - usnadněné přepínání s pohyblivými vodítky a přesunutí trnu řetízku na stehové desce. V neposlední řadě také možnost odpojení horního nože - šití bez ořezu materiálu. 
 
Funkce volného ramene je celkem důležitá v případě, že budete šít atypické tvary. Pomocí úzkého ramene se dostanete do míst, kam se běžně téměř není možné přiblížit.
 
Opět připomínáme, že důležitou roli hraje kvalita stroje. Overlocky Janome mají opět kvalitní vnitřní kovovou základnu a hlavně vynikající mechanismus k nastavování a odepínání nože. Jiné modely zde mají velké problémy, protože jejich ovládací mechanismus je zasazen v plastu. Seřízení modelů Janome je potom hračkou.
 
Overlocky : Toyota SL R4D, Toyota SL 3335 , Toyota SL 3487, Merrylock 2020, Janome 990 D, Pfaff Hobbylock 2.0, Janome 744D, Baby Lock IMAGINE, Veronica PROFILOCK 800, Baby Lock Eclipse BLE1DX, Elna 344 D, Elna 664 Pro, Husqvarna Huskylock S 15, Gritzner 788, TEXI PIERROT,